Registreerumine:
2-3. juunil 2018 toimub galeriis Ag47 kahepäevane broomõlitehnika töötuba. Töötuba viib läbi Ove Maidla, kes on broomõlitehnikas pilte teinud juba 30 aastat ja andnud 2005 aastal välja raamatu “Broomõlitrükid”.
Broomõlitehnikast…
…kirjutab Ove Maidla sedasi:
Tänapäeval on mitmel pool taas ärganud huvi broomõlitrüki vastu. Sellel on mitu põhjust. Esiteks – värviga loodud kujutis on püsiv, see kestab sama kaua kui kestab paber. Teiseks – broomõlitehnika pakub võimalusi tõelise kunstitöö loomiseks. Olles ise tegelenud broomõliga ligikaudu 25 aastat, julgen arvata, et broomõli elab veel aastaid õnnelikus abielu nii graafika kui ka maaliga.
Broomõli protsessi ajalugu ulatub aastasse 1855, mil prantsuse keemik ja fotograaf Alphonse Louis Poitevin patendeeris meetodi kujutise loomiseks želatiinile (see oli tundlikuks muudetud kaaliumdikromaadi lahusega). Alles viiskümmend aastat hiljem (1904. aastal) kirjeldas G.E.H Rawlins sarnast protsessi, mis sai tuntuks õlitrüki nime all. Aastal 1907 avaldas toonane juhtiv fotograaf C. Welborne Piper ajakirjas Photographic News artikli, kus ta kirjeldas üksikasjalikult meetodit bromiidtrükiste muutmisest õlipigmenttrükisteks.
Aastal 1911 sai broomõlitrükk täienduse – leiutati broomõli ülekanne ehk ümbertrükk. Ümbertrüki eesmärk oli broomõlipildi ülekandmine trükipaberile sügavtrükipressi abil.
Ove Maidla huvi broomõli vastu sai alguse just Mülberi tööde nägemisest. Tartu Kunstimuuseumis korraldas 1984. aastal Mülberi näituse Peeter Tooming. Vastav info ja materjalid aga muutusid mulle kättesaadavaks aga alles pärast Eesti taasiseseisvumist. Kirjandusmuuseumi fotolaboris ja kodustes tingimustes töötades jõudsin esimeste piltideni Luke pargist 2001. aastal, järgnesid näitused Tartu OBU galeriis ja mujal.
Eesti fotograafi Johannes Mülberi looming kuulub just sellesse aega. Johannes Mülber (1889–1938) oli linnaametnik, mitmekülgsete kultuurihuvidega mees. Omas ajas kujunes temast üks innukamaid fotoamatööre. Tabav silm, pikaajalised katsetused ja kannatlikus vormisid Mülberist broomõlimeistri, kes esines oma töödega ka rahvusvahelistel näitustel (vt Mall Parmase kirjutist Mülberi kollektsioonist Tallinna linnamuuseumis).
Info
Grupi suurus maksimaalselt 6 inimest. Eelduseks isiklike negatiivide olemasolu ja fotosuurendi kasutusoskus. Töötoa maksumus 150€
Info ja registreerimine:
Tarmo Virves 56213774 (info ja registreerimine)
Ove Maidla (info)
NB! Töötoas osalejatel on soovi korral võimalik, töötoale järgneval nädalavahetusel (9.-10. juuni), õpitut rahulikult taas läbi teha.