Pinholefotograafia

Mitte kõik fotograafias ei põhine kallil tehnikal ja täpsel valguse mõõtmise. Pinholefotograafia vastandub sellele oma eksperimentaalse ja vaba suhtumisega. Pinhole ehk nõelaaugukaamerad on lihtsakoelise ehitusega, käepärastest materjalidest ehitatud pildistamisvahendid, millel on optika asemel üksnes nõelaga tehtud auk. Purki, kingakarpi või mistahes muusse valguskindlaks tehtud anumasse tuleb panna tükk filmi või fotopaber ja pildistataksegi enamasti üks kaader korraga. Taolise kaameraga tehtud piltidel on omapärane perspektiivijoonistus ja nõelaaugus kujust tingitult võivad fotod jääda maaliliselt uduse ilmega. Kaameraid on võimalik teha väga erinevaid:

Valik erinevaid pinholekaameraid, autor Käty Tarkpea.

* Krõpsude purgist tehtud anamorfne kolme auguga kaamera.
* Karamellkommikarbist normaalprojektsiooniga kaamera “Cannon”. 2001.
* Teepurgist kaamera “illuminaator”, millel on messingist “katik”.
* “Bubblegum” nätsukarbist lainurk-kaamera.
* “UPO” kuue auguga panoraamkaamera 35mm filmile.
* “Boolean” rullfilmile ja 4×5 standardformaadile mõeldud kaamera, mille augu ette saab paigaldada ka filtreid. 2012.

Pinholekaamera “Cannon” autoportree. 2024, Käty Tarkpea.

Eritehnikad

Pinholefotograafia alamliikideks on ülipika säritusega solargraafia, intervallsäritusega lunargraafia, projektsiooniga ruumikaamerad ja mitmed tehnoloogia või teaduse teenistuses olevad meetodid.

Tavapärane pinhole säritus 2 sekundit ja solargraafiline säritus, mis kestis 14 päeva. Protsessitud pisut erinevalt.

Pinholeday

Iga aasta aprillikuu viimasel pühapäeval tähistatakse ülemaailmset nõelaaugufotograafia päeva. Selle sündmuse puhul võib laadida paari järgneva kuu jooksul pinhole-fotosid veebisaidile pinholeday.org.