Tsüanotüüpia

Tsüanotüüpia (ingl k Cyanotype) on 19. sajandi keskel leiutatud lihtne ja odav fotograafiline protsess, mis annab tulemuseks iseloomuliku sinise pildi. See tehnika kasutab raudsoolade valgustundlikkust ja on tuntud oma küllastunud siniste toonide poolest.

Tsüanotüüpia protsess

Tsüanotüüpia protsess on suhteliselt lihtne ja hõlmab järgmisi etappe:

  1. Materjali tundlikkustamine: Paberi või muu sobiva pinna katmine raudammooniumtsitraadi ja kaaliumferritsüaniidi seguga.
  2. Säritamine: tundlikkustatud materjali katmine läbipaistva pildiga (näiteks fotonegatiiv või taimede kujutis) ja kokkupuude UV-valgusega (päikesevalguse või UV-lambi abil).
  3. Ilmutamine: Pildi ilmutamine veega, mis muudab valgustundlikud soolad siniseks värviks.
  4. Kinnitamine: Pildi loputamine ja kuivatamine.

Seos terminiga “blueprint

Ingliskeelne termin “blueprint” (sinine trükk) on tihedalt seotud tsüanotüüpiaga. 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi alguses kasutati tsüanotüüpiat laialdaselt arhitektuuriliste ja insenertehniliste plaanide kopeerimiseks. Kuna tsüanotüüpia annab tulemuseks sinise pildi, hakati neid plaane nimetama “blueprintideks”. See termin on jäänud kasutusse tänapäevani, kuigi tsüanotüüpiat ei kasutata enam plaanide kopeerimiseks.

Tsüanotüüpia Ag47-s

Korraldame ja pakume tsüanotüüpia koolitusi ja töötube nii omaenda ruumides kui ka sellest huvitatud seltskonnale külla sõites.

Samuti on võimalik meie e-poest osta tsüanotüüpia stardikomplekti, mis sisaldab nii vajalikku keemiat kui kõiki tarvilikke vahendeid ning lihtsat keemiakomplekti.